علوم زیستی - دانشکده علوم و فنون نوین
- شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

اهداف  گروه:

گروه مهندسی علوم‌زیستی به منظور استفاده علوم و فنون مهندسی در راستای توسعه فناوری‌های نوین در فرآیندهای زیستی تدوین گشته است. اهداف این گروه حرکت در مرزهای دانش در حوزه های نوین علوم‌زیستی و توسعه فناوری‌های کاربردی در کشور مطابق با برنامه های توسعه، سند چشم انداز و نقشه جامع علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و به کمک بهره‌گیری از جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری ها در جهت ارتقاء سطح زندگی بشر در نظرگرفته شده است. از دیگر اهداف اصلی این گروه تربیت نیروی متخصص مورد نیازکشور، در مقاطع تحصیلات تکمیلی در زمینه‌های علوم و فناوری‌های میان رشته‌ای مهندسی علوم‌زیستی، جذب نخبگان و پژوهشگران و انجام پژوهش‌های میان رشته‌ای کاربردی به منظور کسب و ارائه دانش و فناوری مورد نیاز جامعه به مراکز علمی و صنعتی داخلی و بین المللی در جهت افق و چشم اندازهای ملی کشور می‏باشد.

گروه مهندسی علوم زیستی همزمان با تاسیس دانشکده علوم و فنون نوین فعالیت خود را از سال 1388آغاز کرده است. در حال حاضر شامل 3 بخش تخصصی زیر می‌باشد:

ردیف

عنوان رشته

مقطع تحصیلی

کارشناسی‌ ارشد

دکتری

1

نانوبیوتکنولوژی

*

*

2

بیوتکنولوژی-  میکروبی

*

 

3

بیوتکنولوژی- صنعت و محیط زیست

*

 

4

مهندسی شیمی – زیست پزشکی

*

 
5 مهندسی پزشکی - بیومتریال * *
6 مهندسی پزشکی - مهندسی بافت *  
7 مهندسی پزشکی - بیومکانیک *  
8 نانو زیست الهام - نانو بیومیمتیک *  
 

چارت گروه مهندسی علوم زیستی

مدیر گروه

دانشیار
شماره تماس : +98 21 86093285
اتاق: 351
پست الکترونیکی

اهداف  گرایش

دوره کارشناسی‌ارشد زیست فناوری یا گرایش صنعت و محیط زیست دوره‌های آموزشی و پژوهشی است که در طی آن مجموعه‌ای از اصول علم و فنون در زمینه‌های مهندسی ژنتیک، علوم سلولی ملکولی، توسعه سویه‌های صنعتی، فناوری تخمیر، جداسازی و خالص‌سازی مواد زیستی با ارزش، اصول مهندسی در طراحی فرایند ‌های  زیستی و کاربرد زیست‌فناوری در محیط زیست ارائه می‌شود. فارغ ­التحصیلان این دوره می‌توانند در زمینه زیست فناوری صنعتی( غذایی، دارویی، تولید اسیدها و حلالهای آلی و ...) و محیط زیست، به ویژه در زمینه توسعه و طراحی واحدهای صنعتی و مباحث مهندسی درگیر در آن و همچنین ساخت تجهیزات مورد استفاده در زیست فناوری، نیاز تخصصی کشور را تا حدی زیادی تامین نمایند.

اهداف  گرایش

 بیوتکنولوژی میکروبی با استفاده از ویژگیهای انواع میکروب­ها در تولید و تجزیه مواد مختلف نظیر هورمون های انسانی به روش نوترکیبی، حشره‌کش‌های میکروبی، تولید انواع ماکرو مولکول­ها و استخراج کانی ها تا زدودن مواد زاید سمی در شرایط متعارف، اطلاق می شود. تولید انسولین انسانی، اسید لاکتیک، اسیدبوتیریک و خمیرمایه مثال­هایی از کاربرد بیوتکنولوژی در صنعت داروسازی و سایر صنایع می باشد

اهداف گرایش:

مهندسی پزشکی یکی از نوین‌ترین رشته‌هایی است که به عرصه دنیای علم و فن آوری قدم نهاده و این رشته عمدتا بدین منظور شکل یافته تا پزشکان را در تشخیص و درمان یاری دهد.

گرایش‌های بسیاری از مهندسی و علوم پزشکی در ارتباط با این رشته می­ باشد. از جمله گرایش­های اصلی این رشته می­توان به بیومکانیک، بیومواد، مهندسی بافت و بیوالکتریک اشاره نمود.

دکتری

کارشناسی ارشد

 نام رشته- گرایش

ردیف

 

*

 مهندسی پزشکی- بیومکانیک

1

 

*

 مهندسی پزشکی- مهندسی بافت

2

*

*

 مهندسی پزشکی- بیومواد

3

 

اهداف  گرایش

بیومواد یکی از رشته‌های آموزش عالی مهندسی پزشکی از گروه فنی و مهندسی می‌باشد که از ترکیب دروس مرتبط با زمینه‌های مهندسی  مواد (فلزات، سرامیک­ها و پلیمرها) و پزشکی و دروس خاص مهندسی پزشکی تشکیل می‌گردد. هدف از ایجاد دوره های تحصیلات تکمیلی این رشته، تربیت متخصصانی است که بتوانند در امر تحقیقات و آموزش و در راستای برطرف نمودن نیازهای کشور به مواد مختلف قابل مصرف پزشکی فعالیت نمایند.

مقطع :

- ارشد

- دکتری 

 

بیومکانیک، کاربرد علم مکانیک در سیستم‌های زیستی و پزشکی است و یکی از دیرینه ­ترین گرایش­های مهندسی پزشکی می­باشد. نقش بیومکانیک به عنوان یک دانش پایه در پیش­برد دیگر گرایش­های مهندسی پزشکی و مهندسی زیستی مانند بیومواد، مهندسی بافت، مهندسی ورزش و مهندسی توانبخشی برجسته است.

واژه بیومکانیک نمایانگر مبحث بسیار گسترده ­ای است که در آن با استفاده از قوانین فیزیک مکانیک، پدیده ­های فیزیولوژیکی و زیستی توصیف شده و درک مناسبی از روابط علّت و معلولی به ­دست می­ آید. به ­عبارت دیگر، بیومکانیک عبارت از تحلیل مکانیکی سیستم­های زیستی مانند انسان، جانوران و گیاه است که از مقیاس­های ماکروسکوپیک اندام و بافت تا مقیاس­های میکروسکوپیک سلولی و مولکولی را شامل می­شود. این روابط در درک و توصیف شرایط سالم و بیماری از اهمّیّت خاصّی برخوردارند. در بیومکانیک، مکانیزم­های سلولی،‌ حرکت و رشد اعضاء بدن از جمله سیستم شریانی، وریدی و مویرگی و عملکرد و ساختار استخوان­ها و دندان­ها مورد مطالعه قرار می‌گیرند. همچنین مباحثی مانند ویسکوالاستیسیته، پوروالاستیسیته، رئولوژی، مکانیک بافت نرم و سخت (به­ عنوان مثال خزش، خستگی و شکست)، ترمیم بافت، مدل­سازی و شبیه ­سازی سیستم­های زیستی و ارگونومی در آن مطرح می­باشند. از حوزه­ های بیومکانیک می­توان به مکانیک سلول، مکانیک بافت، بیومکانیک کلینیکی، تحلیل مکانیک سیالات زیستی بدن انسان از جمله خون و ادرار، بررسی آیرودینامیک در حرکت پرندگان و حشرات، بررسی دینامیک شاره­ها در شنا کردن ماهی‌ها، بررسی انتقال حرارت و جرم در سیستم­های زیستی، رباتیک در جراحی، بیومکاترونیک، حس لامسه مصنوعی، اعضاء ‌و اندام­های مصنوعی، اجرای صحیح حرکات ورزشی (مهندسی ورزش)، تحلیل حرکت راه ‌رفتن، مهندسی توانبخشی، بیومکانیک گیاه، بیومکانیک فضایی و غیره اشاره نمود. به ­علاوه، دانش بیومکانیک در چندین رشته مختلف، شامل زیست شناسی، توانبخشی، فیزیولوژی، پزشکی، مهندسی زیست فضا و غیره به­ طور چشمگیری مورد استفاده قرار می­گیرد. حوزه های مختلف بیومکانیک با نگاه تحقیقات بین رشته ­ای و به جهت کاربرد در ارتباط نزدیک با زمینه­‌های علمی دیگر از جمله بیومتریال، بیوالکتریک، مهندسی بافت، بیوفیزیک، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، مکاترونیک و غیره است. پیشرفت در این شاخه به طراحی و ساخت ارتزها، ایمپلنت­ها و اندامهای مصنوعی از جمله قلب، ریه، دریچه­ های قلبی، مفاصل و غیره و نیز به درک بهتر از عملکرد یاخته‌ها، قلب، ریه، شریان­ها، وریدها، مویرگ­ها، استخوان­ها، غضروف­ها، تاندون­ها، دیسک­های بین مهره­‌ای، پیوندهای سیستم اسکلتی- عضلانی و غیره منجر شده است.

اهداف  گرایش

مهندسی بافت یکی از رشته‌های آموزش عالی مهندسی پزشکی از گروه فنی و مهندسی می‌باشد که از ترکیب دروس مرتبط با زمینه های زیر تشکیل می گردد:

  • بیومواد (به­ عنوان شاخه ­ای از مهندسی پزشکی) با زیر شاخه ­هایی چون: پلیمرهای زیستی و غیر زیستی، شیمی پلیمر، بیوسرامیک­ها، برهمکنش سلول-بیومتریال و رهایش کنترل شده مواد زیستی
  •  بیومکانیک (به ­عنوان شاخه ­ای از مهندسی پزشکی) با زیر شاخه ­هایی چون: مکانیک بافت، مکانیک سلولی، دینامیک سیرکولاسیون، انتقال مولکولی و سلولی
  • مهندسی پزشکی (به صورت عام) با زیر شاخه ­هایی چون: بیوراکتورها، سنسورهای بیومدیکال، فیلتراسیون و غشاءها، پردازش تصاویر پزشکی و بیولوژیکی، کنترل سیستم­های زیستی، تحلیل سیستم­ها و طراحی مهندسی.

نقش و توانایی فارغ‌التحصیلان به فارسی :  

  1. توانایی تهیه پروتزهای سلولی یا قطعات جایگزین سلولی برای بدن انسان
  2.  قابلیت تهیه قطعات جایگزین غیرسلولی که قابلیت القای بازتولید را در بدن انسان دارا هستند.
  3. توانایی تهیه سیستم های مدل بافت یا ارگان‌ها از طریق تکثیر سلولی به منظور تحقیقات بنیادین و آسیب شناسی بیماری‌ها
  4. قابلیت تهیه سیستم‌های حمل سلول‌های مهندسی‌شده به ارگانیسم‌ها

 

اهداف گرایش:

نانوبیوتکنولوژی یک رشته پژوهشی جوان و به سرعت در حال توسعه می باشد که تلاقی بیوتکنولوژی و علوم نانو است، ترکیب این دو حوزه میان رشته ای باعث پیشرفت در حوزه های علم و مهندسی می شود. علی رغم اینکه نانوبیوتکنولوژی یکی از کلیدی ترین فناوری های قرن 21 شناخته می شود، هنوز در اوایل راه شکل گیری می باشد. حوزه های تحقیقاتی این رشته در حال تعریف بوده و چشم انداز آن در ارتباط با کاربردهای فناوری وسیع است. در حال حاضر، نانوبیوتکنولوژی با بکارگیری سیستم های زیست شناختی بهینه سازی شده از طریق تکامل، مانند سلول، اجزای سلولی، اسیدهای نوکلئیک و پروتئین ها، به دنبال ساخت نانو ساختارهایی با گروههای عاملی متشکل از مواد آلی و معدنی است. همچنین نانوبیوتکنولوژی، بهینه کردن ابزار و استفاده از آنها، که در اصل برای ایجاد و دستکاری مواد نانوساختار طراحی می شدند، جهت مطالعات پایه ای و کاربردی از فرآیندهای اساسی زیست شناختی را شامل می شود.