گروه های دانشکده

آزمایشگاه کشت سلولی- بافت و علوم زیستی

 

سال راه اندازی: 90

مسوول آزمایشگاه: آقای حسین یزدانی و آقای امین سلیمانی فر

شماره تلفن:6111827 و 61118553

آزمایشگاه علوم زیستی – کشت سلولی و بافت در سال 1390 با هدف انجام پروژه های نوین در عرصه ی علوم زیستی و کشت سلولی راه اندازی گردید.

   امکانات


 این آزمایشگاه مجهز به اتاق کشت سلولی با امکانات کامل و سایر تجهیزات منجمله موارد زیر می باشد:

 انکوباتور CO2: یک ابزار آزمایشگاهی است که در آزمایشگاه های بیولوژی برای کشت و رشد دادن نمونه های زنده مانند سلول ها جانوری به کار می رود. این وسیله با کنترل رطوبت، دما، میزان اکسیژن و دی اکسید کربن شرایطی مناسب برای رشد اورگانیسم های زنده فراهم می کند.

 

 

اتوکلاو: دستگاهی برای استریل کردن ابزار پزشکی و آزمایشگاهی در فشار و دمای بالا  با استفاده از بخار آب می باشد.

 

 

 

 

سانتریفیوژ: دستگاهی است که در آن با استفاده از نیروی گریز از مرکز مواد را از یکدیگر جدا می‌کند. میزان دور مجاز سانتریفوژهای ای دانشکده 5000 RPM  و 10000 RPM است.

 

 

 

 میکسر ورتکس: دستگاه میکسر ورتکس دستگاهی است که برای مخلوط کردن نمونه های داخل لوله با حجم های کم کاربرد دارد و حرکت چرخشی و لرزشی روی محور خود دارد

 

 

 

 

دیونایزر: دستگاهی است شامل یک ستون کاتیونی به همراه رزین کاتیونی و یک ستون آنیونی به همراه رزین آنیونی که قابلیت تولید آب خالص یا همان  آب بدون یون با هدایت الکتریکی زیر میکروزیمنس را داراست.

 

 

 

 

 میکروسکوپ اینورت: میکروسکوپی است که منبع نوری و کوندانسور آن در قسمت فوقانی آن، بالای صفحهٔ قرار گیری نمونه و عدسی شیئی آن پایین محل قرار گیری نمونه قرار دارد. این میکروسکوپ برای مشاهدهٔ سلول‌ها یا ارگانیسم‌های زنده در یک ظرف نسبتا بزرگ (مثل فلاسک کشت سلول)، در شرایطی خیلی طبیعی تر از اسلایدهای شیشه‌ای در میکروسکوپ‌های معمولی، استفاده می‌گردد.

 

 

 

 

میکروسکوپ نوری: میکروسکوپ نوری یا ریزنمای نوری برای بزرگنمائی‌های متفاوت برای بررسی موجودات و ساختار موادی که با چشم غیر مسلح قابل بررسی نیستند، کاربرد دارد.

 

 

 

 

هدایت سنج: دسنگاهی است برای اندازه گیری هدایت الکتریکی محلول­ها.

 

 

 

 

 

pH متر: دستگاه الکترونیکی برای محاسبه PH مواد است.

 

 

 

 

 

بن ماری: این دستگاه برای گرم کردن تدریجی و یکنواخت  محلول ها در یک بازه زمانی خاص استفاده می شود. محدوده دمایی بن‌ماری‌ ها که به طور طبیعی و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد از دمای اتاق تا 100 درجه سانتی گراد می بایست باشد.

 

 

 

 

فریزر منفی 70: برای نگهداری و فریز کردن سلول­ها و مواد آزمایشگاهی که به دمای خیلی پایین نیاز دارند استفاده می­شود.

 

 

 

 

 

هود لامینار: هود لامینار و یا هود میکروبی نوعی دستگاه تهویه است که بنام هودهای جریان لایه ای نیز شناخته می شوند. هود لامینار در آزمایشگاههای کشت سلولی و مواد بیماریزای انسانی (از قبیل باکتریها ، ویروسها ، میکروبها و انگل ها) و برای کشت بافت و تومور و همچنین در مواقع استفاده از مواد بسیار سمی مورد استفاده قرار می گیرد

 

 

 

 

هود شیمیایی: هود شیمیایی برای انجام آزمایش­های شیمیایی که در ابتدا یا در انتهای کار دارای بخارات سمی، خطرناک و یا اشتعال زا هستند مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

 

 

 

 

یخ ساز: دستگاهی است که به راحتی با اتصال به آب و برق بصورت مداوم اقدام به تولید یخ می­کند.

 

 

 

 

ترازوی دیجیتال: برای اندازه گیری و توزین دقیق مواد از آن استفاده می شود.