- شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

اهداف گرایش:

مهندسی پزشکی یکی از نوین‌ترین رشته‌هایی است که به عرصه دنیای علم و فن آوری قدم نهاده و این رشته عمدتا بدین منظور شکل یافته تا پزشکان را در تشخیص و درمان یاری دهد.

گرایش‌های بسیاری از مهندسی و علوم پزشکی در ارتباط با این رشته می­ باشد. از جمله گرایش­های اصلی این رشته می­توان به بیومکانیک، بیومواد، مهندسی بافت و بیوالکتریک اشاره نمود.

دکتری

کارشناسی ارشد

 نام رشته- گرایش

ردیف

 

*

 مهندسی پزشکی- بیومکانیک

1

 

*

 مهندسی پزشکی- مهندسی بافت

2

*

*

 مهندسی پزشکی- بیومواد

3

 

مدیر گروه

هیچ مدیر گروهی برای این بخش آموزشی تعریف نشده است.

اهداف  گرایش

مهندسی بافت یکی از رشته‌های آموزش عالی مهندسی پزشکی از گروه فنی و مهندسی می‌باشد که از ترکیب دروس مرتبط با زمینه های زیر تشکیل می گردد:

  • بیومواد (به­ عنوان شاخه ­ای از مهندسی پزشکی) با زیر شاخه ­هایی چون: پلیمرهای زیستی و غیر زیستی، شیمی پلیمر، بیوسرامیک­ها، برهمکنش سلول-بیومتریال و رهایش کنترل شده مواد زیستی
  •  بیومکانیک (به ­عنوان شاخه ­ای از مهندسی پزشکی) با زیر شاخه ­هایی چون: مکانیک بافت، مکانیک سلولی، دینامیک سیرکولاسیون، انتقال مولکولی و سلولی
  • مهندسی پزشکی (به صورت عام) با زیر شاخه ­هایی چون: بیوراکتورها، سنسورهای بیومدیکال، فیلتراسیون و غشاءها، پردازش تصاویر پزشکی و بیولوژیکی، کنترل سیستم­های زیستی، تحلیل سیستم­ها و طراحی مهندسی.

نقش و توانایی فارغ‌التحصیلان به فارسی :  

  1. توانایی تهیه پروتزهای سلولی یا قطعات جایگزین سلولی برای بدن انسان
  2.  قابلیت تهیه قطعات جایگزین غیرسلولی که قابلیت القای بازتولید را در بدن انسان دارا هستند.
  3. توانایی تهیه سیستم های مدل بافت یا ارگان‌ها از طریق تکثیر سلولی به منظور تحقیقات بنیادین و آسیب شناسی بیماری‌ها
  4. قابلیت تهیه سیستم‌های حمل سلول‌های مهندسی‌شده به ارگانیسم‌ها

 

بیومکانیک، کاربرد علم مکانیک در سیستم‌های زیستی و پزشکی است و یکی از دیرینه ­ترین گرایش­های مهندسی پزشکی می­باشد. نقش بیومکانیک به عنوان یک دانش پایه در پیش­برد دیگر گرایش­های مهندسی پزشکی و مهندسی زیستی مانند بیومواد، مهندسی بافت، مهندسی ورزش و مهندسی توانبخشی برجسته است.

واژه بیومکانیک نمایانگر مبحث بسیار گسترده ­ای است که در آن با استفاده از قوانین فیزیک مکانیک، پدیده ­های فیزیولوژیکی و زیستی توصیف شده و درک مناسبی از روابط علّت و معلولی به ­دست می­ آید. به ­عبارت دیگر، بیومکانیک عبارت از تحلیل مکانیکی سیستم­های زیستی مانند انسان، جانوران و گیاه است که از مقیاس­های ماکروسکوپیک اندام و بافت تا مقیاس­های میکروسکوپیک سلولی و مولکولی را شامل می­شود. این روابط در درک و توصیف شرایط سالم و بیماری از اهمّیّت خاصّی برخوردارند. در بیومکانیک، مکانیزم­های سلولی،‌ حرکت و رشد اعضاء بدن از جمله سیستم شریانی، وریدی و مویرگی و عملکرد و ساختار استخوان­ها و دندان­ها مورد مطالعه قرار می‌گیرند. همچنین مباحثی مانند ویسکوالاستیسیته، پوروالاستیسیته، رئولوژی، مکانیک بافت نرم و سخت (به­ عنوان مثال خزش، خستگی و شکست)، ترمیم بافت، مدل­سازی و شبیه ­سازی سیستم­های زیستی و ارگونومی در آن مطرح می­باشند. از حوزه­ های بیومکانیک می­توان به مکانیک سلول، مکانیک بافت، بیومکانیک کلینیکی، تحلیل مکانیک سیالات زیستی بدن انسان از جمله خون و ادرار، بررسی آیرودینامیک در حرکت پرندگان و حشرات، بررسی دینامیک شاره­ها در شنا کردن ماهی‌ها، بررسی انتقال حرارت و جرم در سیستم­های زیستی، رباتیک در جراحی، بیومکاترونیک، حس لامسه مصنوعی، اعضاء ‌و اندام­های مصنوعی، اجرای صحیح حرکات ورزشی (مهندسی ورزش)، تحلیل حرکت راه ‌رفتن، مهندسی توانبخشی، بیومکانیک گیاه، بیومکانیک فضایی و غیره اشاره نمود. به ­علاوه، دانش بیومکانیک در چندین رشته مختلف، شامل زیست شناسی، توانبخشی، فیزیولوژی، پزشکی، مهندسی زیست فضا و غیره به­ طور چشمگیری مورد استفاده قرار می­گیرد. حوزه های مختلف بیومکانیک با نگاه تحقیقات بین رشته ­ای و به جهت کاربرد در ارتباط نزدیک با زمینه­‌های علمی دیگر از جمله بیومتریال، بیوالکتریک، مهندسی بافت، بیوفیزیک، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، مکاترونیک و غیره است. پیشرفت در این شاخه به طراحی و ساخت ارتزها، ایمپلنت­ها و اندامهای مصنوعی از جمله قلب، ریه، دریچه­ های قلبی، مفاصل و غیره و نیز به درک بهتر از عملکرد یاخته‌ها، قلب، ریه، شریان­ها، وریدها، مویرگ­ها، استخوان­ها، غضروف­ها، تاندون­ها، دیسک­های بین مهره­‌ای، پیوندهای سیستم اسکلتی- عضلانی و غیره منجر شده است.

اهداف  گرایش

بیومواد یکی از رشته‌های آموزش عالی مهندسی پزشکی از گروه فنی و مهندسی می‌باشد که از ترکیب دروس مرتبط با زمینه‌های مهندسی  مواد (فلزات، سرامیک­ها و پلیمرها) و پزشکی و دروس خاص مهندسی پزشکی تشکیل می‌گردد. هدف از ایجاد دوره های تحصیلات تکمیلی این رشته، تربیت متخصصانی است که بتوانند در امر تحقیقات و آموزش و در راستای برطرف نمودن نیازهای کشور به مواد مختلف قابل مصرف پزشکی فعالیت نمایند.

مقطع :

- ارشد

- دکتری 

 

اهداف  گرایش

بیومواد یکی از رشته‌های آموزش عالی مهندسی پزشکی از گروه فنی و مهندسی می‌باشد که از ترکیب دروس مرتبط با زمینه‌های مهندسی  مواد (فلزات، سرامیک­ها و پلیمرها) و پزشکی و دروس خاص مهندسی پزشکی تشکیل می‌گردد. هدف از ایجاد دوره های تحصیلات تکمیلی این رشته، تربیت متخصصانی است که بتوانند در امر تحقیقات و آموزش و در راستای برطرف نمودن نیازهای کشور به مواد مختلف قابل مصرف پزشکی فعالیت نمایند.