نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اهداف

اهداف


اهمیت فناوری فضایی و نقش آن در زندگی امروزی موجب شده تا تحقیق و پژوهش در این زمینه روند رو به رشد و گسترش داشته باشد. با اختصاص بودجه کلان و امکانات وسیع در حوزه فناوری فضایی و تدوین برنامه­های بلند مدت کشورهای مختلف به دنبال بهره­بردای هر چه بیشتر از فضای ماورای جو هستند. شاید در ابتدای گشوده شدن دروازه ­های فضا به روی انسان، کمتر کسی تصور می­ کرد که روزی بهره­برداری از فضا و فناوری­ های فضایی به امری اجتناب­ناپذیر برای زندگی روزمره انسان تبدیل شود.

با توجه به زمان­بر بودن و هزبنه­بر بودن فرآیند طراحی و ساخت سامانه­های فضایی، انجام تحقیق و پژوهش­های گسترده و شبیه­سازی مأموریت در محیط­ های مناسب آزمایشگاهی، موجب به حداقل رساندن ریسک­های پروژه می­گردد. مضاف بر اینکه می­توان در این محیط به تربیت متخصصان کارآمد و آشنا با روند تحقیق و توسعه سامانه­های فضایی پرداخت.

آزمایشگاه تحقیقاتی سامانه­های فضایی دانشکده علوم و فنون نوین نیز با هدف انجام تحقیق و پژوهش جهت طراحی و توسعه انواع سامانه­های فضایی در سال 1390 کار خود را آغاز نمود. نظر به دایر بودن رشته فناوری ماهواره و گرایش مهندسی فضایی در این دانشکده، این آزمایشگاه می­تواند محیط مناسبی برای انجام تحقیقات اساتید و دانشجویان و همچنین اجرای پروژه­های فضایی باشد.