گروه های دانشکده

آزمایشگاه عمومی آنالیز

 

      سال راه اندازی: 90

شماره تلفن: 61118410

    امکانات


Real time PCR: دستگاهی برای مشاهده بی وقفه ی پیشرفت واکنش PCR در طول زمان می باشد. با این روش می توان مقادیر تولیدات  PCR ،DNA ،cDNA یا RNA را نیز اندازه گیری نمود. این روش بر مبنای فلوروسنت  تولیدی از مولکول گزارشگر (Reporter)  می باشد که در طول واکنش افزایش می یابد.

 

الایزاریدر: برای خــوانــدن نـتــایــج تست‌های الایزا مورد استفاده قرار می گیرداین تـکـنـیــک کــاربــردی مـسـتـقـیــم در ایـمـنــولــوژی و سـرولـوژی دارد. الایـزا ریـدر یـک اسپکتـروفتـومتـر اختصـاصی است. بر خلاف اسپکتروفتومترهای معمولی که قرائت جذب نوری را در گستره وسیعی از طول موج ها تسهیل می کنند، الایزا ریدر دارای فیلترها یا گریتینگ های انکساری بوده که گستره طول موج ها را محدود کرده و معمولا بین 400 تا 750 نانومتر  عمل می کنند.

 

نانو اسپکتروفوتومتر: تعیین غلظت با 2 میکرولیتر نمونه

اسپین کوتینگ: پوشش دهی دورانی- این فرآیند به ویژه در صنایع میکروالکترونیک وMEMS برای پوشش ویفر سیلیکون با فوتورزیست در فرآیند اولیه الگودهی لیتوگرافی کاربرد دارد. هدف از پوشش ­دهی دورانی، تولید یک فیلم فوتورزیست یکنواخت و صاف با ضخامت قابل پیش ‏بینی و تکرارپذیر است.

 

روتاری: دستگاه تقطیر در خلاء

 

فریز درایر:  خشک کن انجمادی، خشک کن تصعیدی(Freeze Dryer)جهت خشک کردن مواد حساس به حرارت

 

PCR: مخفف Polymerase chain reaction  می باشد که به معنی واکنش زنجیره ای پلی مراز می باشد. هدف از آن سنتز رشته های  DNA جدید از روی رشته های الگو است که به صورت زنجیر وار تکرار می شود.

 

اتوکلاو: دستگاهی است که با استفاده از بخار آب تحت فشار عمل استریلیزاسیون را انجام می دهد.

 

MASK aligner: دستگاه لیتوگرافی با نور ماوراء بنفش . ایجاد طرح خاصی روی سطوح مورد نظر از جمله ساخت سنسور

 

اسپاترینگ رومیزی: لایه نشانی فلزات

 

کوره تیوبی: نوع خاصی از کوره ها که در آن مواد تحت شرایط خلاء و حرارت بالا قرار می گیرند و فرآیندهایی مانند بریزینگ،سینترینگ، کربرایز کردن و عملیات حرارتی با سازگاری بالا و آلودگی پایین انجام می گیرد . عملیات حرارت دهی در محیط خلاء صورت می گیرد و باعث می شود تا گازهایی فعالی مانند اکسیژن و نیتروژن که باعث اکسایش و نیترات شدن مواد می شوند از محیط حذف شوند. همچنین حذف هوا در هنگام عملیات حرارتی باعث می شود تا از انتقال حرارت به روش همرفتی جلوگیری شود.

 

اولتراسونیک: به منظور هوموژناسیون محلول ها، پروسس مایعات، emulsification ،cell disruption و ... استفاده می شود.

 هات پلیت استیرر، میکروسکوپ نوری، دوربین میکروسکوپ، ترازو دقت 0.01، دستگاه آون دیجیتال، میکروسکوپ سه چشمی از دیگر دستگاه های این آزمایشگاه می باشد.