گروه های دانشکده گروه های دانشکده

آزمایشگاه نانوبیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی محاسباتی آزمایشگاه نانوبیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی محاسباتی

 

سال راه اندازی: 90

مسوول آزمایشگاه: آقای حسین یزدانی و خانم معصومه تیموری

شماره تلفن:61118427

آزمایشگاه نانوبیوتنکولوژی در سال 1390 با هدف انجام پروژه های نوین در عرصه ی مهندسی نانو  راه اندازی گردید.

   امکانات


فرمانتور

فرمانتور دستگاهی است که شرایط بهینه را برای رشد میکرو ارگانیسم‌ها مثل قارچ و باکتری و مخمر فراهم می‌کند. میکرو ارگانیسم‌ها در این شرایط خاص، بهتر و بیشتر رشد وفعالیت خواهند کرد. با این دستگاه می‌توان پارامترهای محیطی از جمله  pH، دما ، اکسیژن و فوم را مدام کنترل کرد.

 

 

 

 

 

سانتریفوژ یخچالدار

 سانتریفوژ با نیروی گریز از مرکز نسبی برای جداسازی ترکیبات  مناسب می‌باشد. حداکثر RPM دستگاه 10000 دور می باشد.

 

 

 

میکرو اسپین

مینی فیوژ اسپین جهت سانتریفیوژ، اسپین و جداسازی نمونه ها جهت انواع میکروتیوب 5/0 و 1 و 5/1 است. دستگاه دارای دو حالت اسپین کوتاه و کلید اسپین طولانی میباشد .

 

 

 

 

انکوباتور معمولی

انکوباتور دستگاهی است که دما، رطوبت و دیگر شرایط محیطی را برای نگهداری و کشت نمونه های آزمایشگاهی کنترل می کنند. این دستگاه محفظه‌ ای بسته و ایزوله‌ است و با استفاده از سنسورهایی دمایی، دمای داخل آن را  در حد تعیین شده ثابت نگه می‌دارد.

 

 

شیکر انکوباتور یخچالدار

رنج دمایی این انکوباتور از  4 درجه  تا 37 درجه سانتی گراد است. همچنین دارای سیستم شیکینگ داخل محفظه می باشد.

 

 

 

 

شیکر انکوباتور یخچالدار

این دستگاه دارای ترمومتر و تایمر بسیار دقیق و حساس دیجیتالی است. دارای سیستم شیکینگ داخل محفظه بوده و ازسیستم کنترل دور الکترونیکی برای تنظیم سرعت چرخش صفحه شیکر برخوردار میباشد علاوه بر این قابلیت خنک‌کنندگی در دمایی پایین تر از دمای محیط ( 4 الی 37 ) را دارند.

 

 

 

هود شیمیایی   

بخارهای شیمیایی خطرناک مانند اسیدهای قوی را به بیرون از ساختمان تخلیه میکند.

 

 

 

هات پلیت استیرر

هیتر استیرر می تواند همزمان در حالیکه مایع درون ظرف را گرم می کند آن را هم بزند. دستگاه هات پلیت دارای گرمکن از یک صفحه حرارت دهنده که معمولا از جنس آلومینیوم فشرده، تشکیل شده است. این صفحه دارای مشخصاتی از جمله توزیع یکنواخت گرما و مقاوم در برابر شوک حرارتی، مواد شیمیایی و اکسید شدن می باشد. به منظور مخلوط نمودن مایعات از مگنت داخل ظرف و بدون ارتباط مکانیکی استفاده می شود.

 

 

 

پاور ساپلای  یا  منبع تغذیه الکتروفورز

برای استفاده از تانک الکتروفورز افقی و یا عمودی، نیاز به یک منبع تغذیه یا پاور ساپلای داریم تا بتوانیم میدان الکتریکی لازم در تانک الکتروفورز را ایجاد کنیم معمولا" برای الکتروفورز افقی از منبع تغذیه با ولتاژ پائین می توان استفاده کرد ولی تانک الکتروفورز عمودی نیاز به پاور ساپلای قویتر دارد.حداکثر ولتاژ دستگاه 600 و حداکثر آمپر دستگاه 130 آمپر است.

 

 

 

ترازوی دیجیتال

ترازو آزمایشگاهی دارای محفظه ی توزین است . برای وزن کردن مواد ارزشمند گرمی در محفظه که  حساسیت توزین بالایی دارند استفاده می شود،  این امر برای جلوگیری از تاثیر هوا بر وزن مواد می باشد که استاندارد ترین روش برای محاسبه دقیق وزن مواد گرمی است .

 

 

 

PH متر

اندازه گیری PH یکی از متداولترین تکنیکهای تجزیه است که برای تعیین قدرت اسیدی یا بازی  و PH  یک نمونه مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه متشکل از دو بخش اصلی یعنی میله کاوشگر (probe) و اندازه گیر (meter) است. میله کاوشگر PH  محلول را تبدیل به سیگنال الکتریکی کرده و اندازه گیر آن را تحلیل و میزان PH را نمایش می دهد.

 

 

 

پمپ پریستالتیک     Peristalitic Pump

اساس کار پمپ های پریستالتیک بر اساس طبیعت حرکت ماهیچه ای بدن انسان است.
پمپ پریستالتیک یا پمپ غلتکی دارای یک لوله قابل انعطاف (تیوب) بوده که سیال در درون آن توسط چند غلتک به جریان در می آید.

در پمپ پریستالتیک به دلیل اینکه فقط بخش داخلی تیوب با سیال در تماس می باشد برای انتقال سیالاتی از قبیل
سیالات خورنده،  سیالاتی با ذرات ساینده، به تنش برش حساس بوده ، نیاز به شرایط استریل دارند، ،مناسب می باشند .

 

 

میکرو سانتریفیوژ

این دستگاه با دورrpm 13000 جهت رسوب گیری و جداکردن فازهای مختلف در کارهای روتین آزمایشگاههای کلینیکال،تحقیقاتی،غذائی،شیمیائی موردکاربرد دارد.

 

 

 

همزن مکانیکی

همزن مکانیکی آزمایشگاهی جهت مخلوط کردن و هم زدن مواد تا دور 2100 و  دارای دورسنج دیجیتال می باشد.

 

 

 

 

 ورتکس

ورتکس یا شیکر آزمایشگاهی ابزاری است که جهت هموژنیزه کردن مخلوط ها استفاده می شود. حرکت صفحه شیکر به صورت جلو و عقب و یا دورانی است. در برخی از شیکر های آزمایشگاهی صفحه با زاویه های خاصی قرارمی گیرد و باعث ترکیب شدن حداکثر مواد می شود.

 

 

شوفن بالن

به منظور حرارت دادن نمونه ، به عنوان ابزار جایگزین و یا شکل های دیگری از حمام حرارتی ، استفاده می شود . ظروف شیشه ای را می شود در تماس مستقیم با شوف بالن بدون بالا بردن قابل توجه خطر شکستن شیشه آلات قرار داد.

 

 

 

 

 

بنماری سرد

بن ماری دستگاهی است که دارای حوضچه ای استیل با آب پر می شود و ظروف مختلف آزمایشگاهی درون آن قرار می گیرد. حرکت همرفتی گرما و سرما در آب از حرارت مستقیم شعله جلوگیری کرده و سبب ایجاد حرارت و سرمای یکنواخت و قابل کنترل در بن ماری می شود. این وسیله به منظور انجام تست‌های سرولوژیک، آگلوتیناسیون، بیوشیمی، تست‌های دارویی و حتی به منظور انجام مراحل انکوباسیون صنعتی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.  از بن‌ماری‌ها به منظورسرد و  گرم کردن تدریجی و یکواخت معرف‌ها ، ذوب  و انجماد کردن نمونه‌ها نیز استفاده می‌شود. به عنوان یک قاعده کلی، در بن‌ماری‌ها از آب استفاده می‌شود.