گروه های دانشکده گروه های دانشکده

آزمایشگاه تعامل انسان و ربات آزمایشگاه تعامل انسان و ربات

سال تاسیس: 92

آزمایشگاه تعامل انسان و ربات، با توجه به شناخت از مراجع بین‌المللی رشته رباتیک اقدام به ایجاد فضایی آزمایشگاهی و تحقیقاتی برای پاسخ به نیازهای علمی کشور نموده ­است. این آزمایشگاه توسط دکتر مهدی طالع ماسوله در دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران بنا نهاده شده است و دانشجویان و پژوهشگران در مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی در آن فعال می­باشند. موضوعات و بخش­های تحقیقاتی فعال در این این آزمایشگاه به شرح زیر است:

1.      گروه تحقیقاتی ربات­های موازی

2.      گروه تحقیقاتی ربات­های کابلی

3.      گروه تحقیقاتی ربات­های بستر پویا

4.      گروه تحقیقاتی سیستم­های تعبیه­شده

5.      گروه تحقیقاتی ربات­های انسان‌نما

6.      گروه تحقیقاتی کنترل و شناسایی سیستم

7.      گروه تحقیقاتی رباتیک شناختی

8.      گروه تحقیقاتی بازوهای رباتیک

9.      تعامل انسان و ربات 

هدف از تاسیس این آزمایشگاه، تحقیق، پژوهش و دستیابی به دستاوردهای نوین علمی و عملی در زمینه‌های مختلف رباتیک در بخش تعامل انسان و ربات است. این آزمایشگاه در حال حاضر بیش از 40 عضو در مقاطع مختلف تحصیلی دکتری، فوق لیسانس و لیسانس از دانشگاه‌های مختلف کشور مانند دانشگاه تهران، صنعتی شریف، خواجه نصیرالدین طوسی، امیرکبیر، شاهرود، دانشگاه آزاد اسلامی و... دارد. در حال حاضر ربات­های صنعتی و تحقیقاتی، دلتا۴ درجه آزادی، گاف- استورات و ربات تریپترون به عنوان مهمترین ربات­های موازی در سطح دنیا در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران ساخته شده است. همچنین تعدادی ربات شامل یک عدد ربات انسان نما NAO H25 یک عدد رباتBioloid ، هفت عدد ربات E-puck و یک ربات Mindstorm  نیز خریداری شده و در آزمایشگاه موجود می‌باشد. در سال 92 تیم MRTQ آزمایشگاه تار با ساخت رباتی جهت تحقیقات و آموزش مبتنی بر FPGA در لیگ ربات‌های نمایش دانشجویی در مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران شرکت کرد و موفق به کسب مقام سوم در این مسابقات شد. همچنین در سال 93 نیز تیم ربات موازی تریپترون که از ربات­های موازی کارآمد دنیا در صنایع بسته­بندی و ساخت محصولات مختلف با سرعت و دقت بالا است در مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران مقام اول را به خود اختصاص داد، این ربات برای اولین بار در ایران توسط آزمایشگاه تعامل انسان و ربات  ساخته شده است. از دیگر ربات­های ساخته شده در این مرکز می­توان به پلتفرم­های آموزشی هسته باز برای آموزش پژوهشگران و اجرای پروژه­های صنعتی مرتبط با مبحث ربات­های بستر پویا، ربات چشم چابک، ربات­ها و فناوری­های مبتنی بر علوم شناختی، ربات­های کابلی و ... اشاره نمود.

حضور کارشناسان با تجربه دارای سابقه داوری در سطح کنفرانس­ها، جشنواره­ها و مسابقات ملی بین‌المللی از جمله مسابقات رباتیک و ربوکاپ، جشنواره­های جوان خوارزمی، کنفرانس بین المللی رباتیک و... از دیگر ویژگی­ها و توانمندی­های متخصصین این آزمایشگاه است.

اجرای طرح کلان ملی در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران

دانش و فناوری کسب شده در این طرح می­تواند باعث خودکفایی کشور در یکی از بخش­های مهم مرتبط با آموزش و فناوری شود. امروزه شبیه­ساز­های فرایندهای درمانی در دندانپزشکی نقش بسیار مهمی در توانمندسازی دندانپزشکان دارند. با استفاده از این دستگاه­ها و با صرف هزینه زمانی به مراتب کمتر می­توان بدون نیاز به بیمار داوطلب، آخرین متدهای آموزشی را آموخت و مورد بررسی قرار داد. این فناوری­ها ترکیبی از میان‌رشته­ای­های مکاترونیک، رباتیک و علم پزشکی است.

این طرح کلان ملی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با عنوان: کسب دانش فنی طراحی و ساخت دستگاه آموزش داندانپزشکی در فضای مجازی اجرا خواهد شد. مدیریت این طرح به عهده ریاست آزمایشگاه تعامل انسان و ربات، دکتر مهدی­ طالع ماسوله از دانشکده علوم و فنون نوین است که توسط اساتید و پژوهشگران فعال در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشگاه تهران در حال اجرا است.

گروه­های مختلف تحقیقاتی در این آزمایشگاه سعی دارند در تعامل با یکدیگر به ساخت ربات­های مناسب و عملیاتی در جهت فعالیت در صنعت، پژوهشگاه­ها و محیط­های آموزشی به نسبت نیاز­های روز تحقیقاتی بپردازند. در طی بیش از سه سال فعالیت این آزمایشگاه، این گروه­ها موفق به کسب چندین عنوان ملی و بین‌المللی در جشنواره­ها، ارائه مقالات بسیار در کنفرانس­ها و مجلات بین­المللی، ثبت اختراع­های مختلف، دریافت تاییدیه­های علمی از مراکز معتبر ملی و... شده­اند. اطلاعات بخشی از فعالیت­ها، مقالات و تحقیقات این آزمایشگاه در سایت آزمایشگاه تعامل انسان و ربات به آدرس www.taarlab.com  قابل دسترس است.

در راستای تعامل سازنده با مخاطبان و علاقه‌مندان در داخل و خارج از کشور، امکان بازدید از این آزمایشگاه  به صورت گردش مجازی 360 درجه‌ای فراهم شده تا بتوانند از طریق سایت این آزمایشگاه، محیط و ربات‌های این مجموعه را مشاهده کنند. همچنین در این گردش مجازی می‌توانید با کلیک کردن برروی ربات‌های موجود در آزمایشگاه به اطلاعات آنها دسترسی پیدا کنید. این گردش مجازی، تحت نرم افزار فلش می‌باشد.

 http://taarlab.com/virtual_tour/flash/TaarLab_Tour.html