گروه های دانشکده گروه های دانشکده

آزمایشگاه هوافضا ( سازه) آزمایشگاه هوافضا ( سازه)

 

سال راه اندازی: 91

مسوول آزمایشگاه: آقای جعفر خلیلی

امکانات:


دستگاه تست کشش: برای تست طیف وسیعی از مواد به کار می‌روند. دستگاه نرم‌افزاری قدرتمند (STM Controller) دارد که قادر است دستگاه را کنترل کرده و مقادیر ابزارهای اندازه‌گیری آن‌را را نشان دهد. تمامی روال‌های تست مانند پارامترهای ورودی نمونه، روش تست، گزارش تست، کنترل حرکت دستگاه و نشان دادن مقادیر ابزارهای اندازه‌گیری همگی توسط نرم‌افزار صورت می‌گیرد. برای آزمایشگاه‌های کنترل صنعتی و مراکز تحقیقاتی به کار می‌رود. دستگاه قادر است خواص مکانیکی طیف وسیعی از مواد را تست کند ظرفیت دستگاه پانزده تن، به همراه کوره نصب شده بر روی دستگاه، اکستنسومتر کورس بلند و نصب به کامپیوتر و پرینتر

دستگاه تست خزش گرم: آزمون خزش تغییر شکل مداوم در دماهای بالا را وقتی تنش کمتر از حد تسلیم است تعیین می‌کند. نتایج این آزمون در طراحی اجزای ماشینی که در دمای بالا قرار دارند اهمیت دارد. دستگاه SCT-30 امکان انجام آزمون خزش تا دمای 1150 درجه و تا نیروی 30 کیلونیوتن را فراهم می‌کند. نرم افزار دستگاه مقادیر دماها و تغییر طول را نمایش داده و منحنی خزش و دماها را رسم و پس از پایان آزمون گزارش آزمون در زیر نمودارها درج می‌شود. برای سوپر آلیاژها (پایه نیکل، پایه آهن، پایه کبالت) فولاد و دیگر فلزات استفاده می گردد.  

ظرفیت: 30KN، دقت 0.5% بار اعمالی 1000N تا 30KN ، فک های خودردیف شو، سیستم تراز کردن اتوماتیک اهرم در هنگام تست، آداپتورهای استاندارد برای نمونه های آزمایش پیچی با رزوه M6،  کوره با ظرفیت 1150 درجه سانتی گراد (نامی) و 1000 درجه سانتی گراد (مستمر کاری)، اکستنسومتر با ظرفیت دمایی 1150 درجه و 1000 درجه، دارای ساعت اندازه گیری دیجیتال با 0.001 میلی متر درجه تفکیک و 12 میلی متر کورس به همراه نرم افزار

دستگاه تست ضربه: بر اساس استاندارد، پاندولی با انرژی مشخص (جرم، ارتفاع و هندسه) رها شده تا به نمونه برخورد کرده و منجر به شکستن آن شود. پس از شکست، پاندول تا ارتفاع مشخصی بالا می‌رود این اختلاف ارتفاع، کمیت اصلی اندازه‌گیری شده در آزمون ضربه است که همانا انرژی جذب شده در شکست می باشد که انرژی معادلش بر حسب ژول روی نمایشگر دستگاه نشان داده می‌شود. این دستگاه برای تعیین مقاومت به ضربه نمونه‌های استاندارد فلزی به کار می‌رود.

روش تست شارپی، ظرفیت 300ژول، حاوی ناچ زن دستگاه تست ضربه

اولتراسونیک هموژنایزر: به منظور هوموژناسیون محلول ها، پروسس مایعات، emulsification ،cell disruption و غیره استفاده می شود. این دستگاه مدل Q700 از کمپانی MISONIX آمریکا است.

توربو ماشین- پیشرانش توربینی: پیش بینی، آزمایش و اندازه گیری پارامترهای عملکردی یک موتور میکرو توربوجت (تنها نمونه موتور دارای حسگرهای دما و فشار نصب شده بر بدنه آن در ایران)

 فریزر 95-