جایزه بین‌المللی بنیاد جهانی انرژی به پروژه تحقیقاتی-کاربردی محققین دانشکده علوم و فنون نوین رسید

هجدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی در روزهای 25 و 26 دی ماه 96 با شرکت محققین بیش از 170 کشور جهان در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد.

در این مراسم جایزه جهانی انرژی در بین 170 کشور دنیا و با ارزیابی بنیاد انرژی جهانی به پروژه سامانه فشارشکن نرم تعلق گرفت. این پروژه با همکاری وزارت نیرو و شرکت آب فاضلاب استان تهران و توسط تیم تحقیقاتی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران متشکل از دکتر مجتبی طحانی، دکتر یونس نوراللهی، دکتر حسین یوسفی و خانم مهندس روشنک فهیمی طراحی و ساخته شده است تعلق گرفت. این پروژه در قالب یک فعالیت پژوهشی طی دوسال و نیم طراحی، ساخت و برای اولین بار در کشور نصب شده است.

این نخستین سامانه ملی تنظیم فشار آب و تولید توان در خطوط توزیع آب شهری است. این طرح با رویکرد تحقق علمی و عملی شعاراقتصاد مقاومتی، توسعه و تقویت به‌کارگیری توربین‌های کوچک برق‌آبی در خطوط آب شهری در دو بخش خطوط توزیع و انتقال با هدف تحقق اهداف استحصال انرژی، کاهش زمان‌های اوج مصرف (پیک‌سایی) و مدیریت فشار، اجرا شده است.

این پروژه در سطحی فراتر از خاورمیانه اجرا شده است و با دست‌یابی به این فناوری بومی، ایران در رده پنج کشور برتر دنیا که صاحب فناوری مشابه هستند قرار گرفت.

درصورت همکاری شرکتهای آبفای کشور و توسعه این فناوری، امکان تولید برق تجدیدپذیر و پاک قابل ملاحظه ایی در صنعت آب و فاضلاب در چشم اندازهای آتی وجود خواهد داشت. 

آدرس کوتاه :